Promowane produkty


Rysy - najwyższy szczyt w Polsce

Rysy - najwyższy szczyt w Polsce

Autor : kategoria: trekking

24 września jest datą ważną, o ile nawet nie najważniejszą w historii moich, i zapewne nie tylko moich przygód z górami. Śmiało można powiedzieć, że największa wyprawa w tym roku ( świadczy to jednak o tym, że najlepsze jeszcze przed nami ;) ). Przygotowania logistyczne trwały długo, uwzględnione zostały nawet takie czynniki jak jesienne wykopki ziemniaków naszego kierownika, zawody snowbordowe w Nowym Targu. Burek panował nad sytuacją i wszystko zostało perfekcyjnie zapięte na ostatni guzik. Wyruszyliśmy na Rysy!

Darłowo

Darłowo

Autor : kategoria: zwiedzanie, morze

Zasłużony urlop. Brzmi raczej nieźle, jednak po głębszym spojrzeniu na to zjawisko, 3 dni wolnego, teoretycznie bezpłatnego, daje do myślenia. Jednak nie o tym będzie pisane w tej relacji, bo każdy ma taki urlop na jaki sobie zapracował ;). Lipiec na prawdę sprzyjał ludziom żyjącym z turystyki, w każdym tego słowa znaczeniu. Rekordowe temperatury, słoneczne dni i ... ...3 dni zasłużonego urlopu, czyli wyjazd do rodzinki nad morze!

Łeba i Lębork

Łeba i Lębork

Autor : kategoria: zwiedzanie, morze

Cel wyprawy, tym razem bardzo szczytny i nieporównywalny do innych, prezentowanych na 2be inspired... Nie jest to żaden szczyt górski, żaden obiekt. Jest to niesamowity człowiek, którego zna połowa Lęborka, pedagog który wykształcił kilka pokoleń w tym mieście. Śmiało można go nazwać "podróżnikiem", gdyż każdy odłożony grosz wydawał na podróże. Nieprzeciętna wiedza geograficzna i ogólna robi do tej pory niesamowite wrażenie. Spotkanie dla wszystkich bardzo budujące. Nasz śp.przyjaciel - Krystian.

Morskie Oko 2006

Morskie Oko 2006

Autor : kategoria: trekking

1:30 Coś dziwnie zaczyna drgać i wydać trzykanałowe dźwięki. Connecting People się odzywa... Podobno nie można się od razu "zrywać" w takich sytuacjach, gdyż wg Indian, można zgubić swojego ducha. Teraz przynajmniej będę wiedział kiedy go zgubiłem... O 02.20 jedzie PKS do Zakopanego. Jedzie, albo przynajmniej ma jechać. Przykra by to była niespodzianka jakby się nie pojawił na płycie dworca. Jednak pojawił się i to punktualnie! Wcześniej na dworcu pojawili się Ania z Bartkiem. Wpakowaliśmy cały dobytek do autobusu i zakosztowaliśmy drzemki. Autobus był na miejscu po 5.00. Zakopane uśpione, jedynie "pokojowi" naganiacze się kręci. Taksówką dotarliśmy na Pardałówkę. Tutaj czeka na Nas Agula ;-). Krótka drzemka, poranna kawa i ruszamy w trasę.

Budapeszt

Budapeszt

Autor : kategoria: zwiedzanie

Dość okazyjnie udało mi się zwiedzić kilka zakątków w Budapeszcie. Pierwszy w życiu wyjazd służbowy. Mimo wręcz niewykonalnej misji nauczenia Węgrów obsługi pewnego, specyficznego programu do filmowania animacji, udało się po części zaspokoić instynkt poznawczy. A jest co zwiedzać i poznawać. Sami Węgrzy są przyjaźnie nastawieni, w pociągu udało mi się nawet rozegrać niesamowite partie pojedynku szachowego z 60 letnią Węgierką. Szkółka szachowa z podstawówki, jednak procentuje...

Czerwone Wierchy, czyli widzę to przez mgłę...

Czerwone Wierchy, czyli widzę to przez mgłę...

Autor : kategoria: trekking

Mocny zespół z "Presettingu". Najtwardsi z najtwardszych! Ruszamy na podbój kolejnych dwutysięczników! Trasa wycieczki prezentuje się zadowalająco. Rekompensatą włożonego wysiłku mają być widoki z Czerwonych Wierchów. Czy jednak było nam to dane???

Siwy Zwornik

Siwy Zwornik

Autor : kategoria: szczyt

Siwy Zwornik (słow. Sivá veža) jest to szczyt w Tatrach Zachodnich znajdujący się w grani głównej Tatr Zachodnich, przez którą wiedzie granica słowacko-polska.

Kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej

Kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej

Autor : kategoria: zabytek

Kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej jest to zabytkowy katolicki kościół w Bielsku-Białej. Możemy go znaleźć w dzielnicy Biała Krakowska, przy pl. Opatrzności Bożej. Jest kościołem parafialnym (parafia Opatrzności Bożej) i należy do diecezji bielsko-żywieckiej (Dekanat Bielsko-Biała I ? Centrum). Został stworzony w stylu późnobarokowym w latach 1760?1769 i był w XIX w. dwa razy przebudowywany.

Wycieczka na Leskowiec

Wycieczka na Leskowiec

Autor : kategoria: trekking

Z Bielska kierujemy się na droge na Suchą Beskidzką. Są w zasadzie dwa rozwiązania, aby tam się znaleźć. Pierwsze, drogą przez Żywiec (przejazd przez rondo, następnie drogowskazy kierują nas na drogę na Suchą, uwaga na skręt w lewo w Żywcu! droga 946). Drugie rozwiązanie prowadzi przez przełęcz Przegibek wzdłuż jeziora Międzybrodzkiego). Oczywiśćie są to opisy powierzchowne w tym momencie i lepiej zapoznać się z mapą. Nasza interaktywna mapa pokazuje jedynie przebieg wejścia na Leskowiec. Wracając do tematu, jesteśmy na drodze 946 na Suchą Beskidzką, za miejscowością Las znajduje się droga w lewo na Krzeszów. Radzę jej nie przegapić, gdyż można niepotrzebnie nadrzucić parę kilometrów.

Kościół Zbawiciela w Bielsku-Białej

Kościół Zbawiciela w Bielsku-Białej

Autor : kategoria: zabytek

Kościół Zbawiciela w Bielsku-Białej jest zabytkowym kościołem ewangelicko-augsburski. Mieści się na pl. M. Lutra, w głównej sekcji Bielskiego Syjonu. Jest parafialnym kościołem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Zbawiciela w Bielsku-Białej, a także katedrą cieszyńskiej diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Świątynia pozostała stworzona w latach 1782-1790, a jej obecny, neogotycki, kształt wywodzi się z okresów ostatniej przebudowy w latach 1881-1882.

Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Autor : kategoria: zabytek


Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

Autor : kategoria: zabytek

Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany jako Kościół Wang lub Świątynia Wang to ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w roku 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii.

Kamienica Michała Neumanna - pl. Wolności nr 10

Kamienica Michała Neumanna - pl. Wolności nr 10

Autor : kategoria: zabytek

Jest to trzypiętrowa,narożna, pochodząca z okresu neobaroku, kamienica Michała Neumanna (numer 10, róg 11 Listopada) Zbudowana w 1904 roku. Jest odpowiednikiem podobnego budynku pod numer 1. W okresie od 1909 do 2008 mieściła się w niej ekskluzywna drogeria "Tanewski"

Trójkąt ekspozycji

Trójkąt ekspozycji

Autor : kategoria: fotografia

Poprawna ekspozycja zależy od trzech bardzo ważnych czynników: przysłony, czasu naświetlania i czułości materiału (lubianego ISO). Od początku fotografii były one kluczem do uzyskania wszelakiej ekspozycji. Lepszej albo gorszej, jednak ekspozycji. Bryan Peterson nazwał te czynniki Trójkątem Ekspozycji.

Jaka powinna być ekspozycja?

Jaka powinna być ekspozycja?

Autor : kategoria: fotografia

Zarówno 50 lat temu, jak i dziś, każdy fotograficzny aparat jest tym samym światłoszczelnym opakowaniem z obiektywem na jednym końcu i czułym na światło filmem albo kartą pamięci na przeciwnym. Światło wpływa przez obiektyw (przysłonę) i po pewnym czasie (regulowanym przez czas naświetlania) powstaje obraz (na filmie albo medium cyfrowym). Obraz ten nazywamy ekspozycją. Jednak najczęściej ekspozycja oznacza czas i działanie światła padającego na materiał światłoczuły (film albo medium cyfrowe).

Suchy Wierch (Stoły)

Suchy Wierch (Stoły)

Autor : kategoria: szczyt

Suchy Wierch ( również: Maturowa Czuba; 1428 m n.p.m.) jest to najwyższy szczyt masywu Stołów wznoszącego się po zachodniej stronie Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. W kierunku północnym jego zbocza opadają do przełęczy Przysłop Kominiarski (1128 m), od południowej strony do żlebu Żeleźniak, od zachodniej do żlebu Zabijak. Ponadto w południowym kierunku odchodzi od szczytu grań Maturowych Stołów połączona z Raptawicką Granią przez Przełęcz ku Stawku (Maturowe Siodło).

Kadrowanie Zdjęć

Kadrowanie Zdjęć

Autor : kategoria: fotografia

Z pewnością często Ci się zdarza popatrzeć na zdjęcie, które samoczynnie zwraca na siebie twoją uwagę. Patrzysz na następne zdjęcie, pokazujące to samo miejsce, ten sam przedmiot, i przechodzisz obok tego zdjęcia obojętnie. Jak to jest? Z pewnością jest wiele powodów, które przyczyniły się do tego. Jednym z nich jest kadrowanie! Jakie są fundamentalne zasady kadrowania będziesz wiedział czytając ten krótki artykuł.

Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej

Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej

Autor : kategoria: zamek

Zamek książąt Sułkowskich ? jest największym i najstarszym zabytkiem miasta Bielska-Białej. Mieści się we wschodniej części Starego Miasta przy głównej drodze przebiegającej przez miasto.

Ratusz w Bielsku-Białej

Ratusz w Bielsku-Białej

Autor : kategoria: zabytek

Wielu mieszkańców Bielska-Białej prawie codziennie w sąsiedztwie niego. Niektórzy idąc do pracy, inni na zakupy do centrum miasta. Nie mniej wszyscy mijają tą charakterystyczną dla miasta budowlę. Jest ona tak powszednia jak kupowany każdego dnia w piekarni chleb. Moje osobiste przeżycie wskazuje, że wiedza o takich miejscach, może być bardzo mała. Prawdziwe staje się powiedzenie - "Cudze chwalicie, swego nie znacie...". Warto odkryć ponownie to co nas otacza.

Łeba

Łeba

Autor : kategoria: zwiedzanie

W Lęborku musimy odnaleźć drogę nr 214. Najaprościej dostać się do ronda "Solidarności" i na nim znajduje się drogowskaz na Łebę. My cały czas podążamy drogą 214, mijamy Nową Wieś Lęborską, tutaj droga zakręca o 90 stopni w prawo, aby po chwili łukiem znowu obrać kierunek północny. W Wicku trasa krzyżuje się z drogą nr 213, my kierujemy się na Łebę. Mijamy Charbrowo, Steknicę. W tych okolicach, można podziwiać, po lewej stronie, ruchome wydmy. Przed Łebą mamy malutkie rondo i przejazd kolejowy, wjeżdżamy do miasteczka ulica Kościuszku (główna ulica w Łebie). W nieodległych czasach z Lęborka jeździł pociąg do Łeby (kiedyś było nawet bezpośrednie połączenie z Bielska-Białej). Jednak urodził się bardzo dobry i trafny pomysł na szynobus. Co z tego jak się zepsuł i nie ma pomysłu jak go naprawić.

Ornaczańska Przełęcz

Ornaczańska Przełęcz

Autor : kategoria: przelecz

Ornaczańska Przełęcz jest przełęcz znajdująca się na wysokości 1795 m n.p.m. przełęcz w grzbiecie Ornaku pomiędzy jego wierzchołkami: Ornakiem (1854 m n.p.m.) i Zadnim Ornakiem (1867 m n.p.m.). Są to dwa środkowe z czterech niewysokich wierzchołków Ornaku.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

Autor : kategoria: jaskinia

Jaskinia Niedźwiedzia jest jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Jest najdłuższą jaskinią całych Sudetów, z pięknie zachowanymi naciekami. Umiejscowiona jest w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w sąsiedztwie wsi Kletno. Jaskinia pozostała zidentyfikowana podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w roku 1966, w rejonie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.).

Szyndzielnia -  wyprawa pod kolejką

Szyndzielnia - wyprawa pod kolejką

Autor : kategoria: trekking

Miała być noworoczna, jednak była trochę później. Miała być łatwa i przyjemna, była stosunkowo ciężka, ale dalej przyjemna. Długo oczekiwana, tradycyjna wycieczka na Szyndzielnie. Śnieg zagościł w górach na dobre, to że było go, aż tyle przerosło nasze oczekiwania. Na dole kolejki nie spodziewaliśmy się takich warunków :) Nic nie wskazywało na metrowe warstwy nie ubitego śniegu.

Zimowa Magurka czyli tarcie tyłkiem po lodzie

Zimowa Magurka czyli tarcie tyłkiem po lodzie

Autor : kategoria: trekking

Sobotnia impreza u znajomych, których pozdrawiamy (heyah;-)!), obficie wpłynęła na naszą kondycję. Dokładając do tego jedyne - 17 stopni mrozu. Dokonaliśmy niemożliwego!!!! A było to tak:

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

Autor : kategoria: zabytek

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku ? jest to zabytkowy ratusz na Głównym Mieście w Gdańsku. Gotycko-renesansowa konstrukcja, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej charakterystycznego traktu tej sekcji miasta. W ratuszu Głównego Miasta znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.