Promowane produkty


Wielki Młyn w Gdańsku

Wielki Młyn w Gdańsku

Autor : kategoria: zabytek

Młyn jest zbudowany na sztucznej wysepce tworzonej przez celowe rozwidlenie Kanału Raduni. Obiekt posiadał 18 kół wodnych po 9 na ścianę młyna. Co 16 worek mielonego w młynie zboża przypadał miastu jako danina. W przypadku oblężenia miasta i pozbawienia dopływu wody używano zapasowych żaren napędzanych końmi. Obecnie w Wielkim Młynie znajduje się centrum handlowe.

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

Autor : kategoria: wyspa

Wyspa Małgorzaty jest to wyspa znajdująca się na Dunaju, w Budapeszcie. Została sztucznie utworzona z trzech, leżących blisko siebie mniejszych wysp w 1950 roku podczas prac związanych z regulacją Dunaju. Posiada 2,5 km długości, zajmuje 95,6 ha powierzchni. W najszerszym miejscu jej szerokość wynosi 500 m. Na wyspie znajdują się obiekty sportowe (baseny,boiska, korty tenisowe), hotele, kluby, restauracje, liczne tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi, ścieżkami dla biegaczy, idealnymi na wypoczynek przestronnymi trawnikami oraz średniowieczne ruiny sakralne.

Bazylika Św. Stefana w Budapeszcie

Bazylika Św. Stefana w Budapeszcie

Autor : kategoria: zabytek

Bazylika Św. Stefana (węg. Szent István Bazilika) to kolejne miejsce, z którego dumnie są mieszkańcy Budapesztu. Usytuowana jest w sercu miasta,w Peszcie, w sąsiedztwie placu Erzsébet, przy ulicy Bajcsy-Zsilinszky, w pobliżu Dunaju i Parlamentu.

Hotel Gellert w Budapeszcie

Hotel Gellert w Budapeszcie

Autor : kategoria: hotel

Zdaje się, że hotel lata świetności} ma już za sobą, jednakże nadal robi niesamowite wrażenie. Mieści się przy górze Gellerta w okolicy mostu Szabadsag na Dunaju. Na terenie hotelu znajduje się także kąpielisko.

Góra Gellerta

Góra Gellerta

Autor : kategoria: szczyt

Góra Gellerta (węg. Gellért-hegy, niem. Blocksberg) jest miejscem, które trzeba odwiedzić podczas pobytu w Budapeszcie. Wzgórze wznosi się na wysokość 235 metrów, znajdujące się w I i XI dzielnicy (Tabán), na zachód od Wzgórza Zamkowego. Jego nazwa pochodzi od biskupa Gellerta, który na tej górze miał zostać zamordowany przez pogan ( spuszczono go ze szczytu w drewnianej beczce - jak mówi legenda). Ze wzgórza rozciąga się niepowtarzalny widok na panoramę miasta. Zbudowana jest ze skał wapiennych z przewagą dolomitów i należy do łańcucha wzgórz południowej Budy (Dél-Budán)

Most Łańcuchowy

Most Łańcuchowy

Autor : kategoria: most

Most Łańcuchowy (Széchenyi lánchíd, Lánchid) znajduje się na Dunaju, łączy ze sobą dwie leżące na przeciwległych brzegach części Budapesztu (plac Roosvelta i podnóże Góry Zamkowej). Został wybudowany w latach 1839-1849. Nazwa pochodzi od nazwiska węgierskiego polityka, Istvána Széchenyiego, który był pomysłodawcą budowy mostu. Fundatorem mostu był baron György Sina. Stanowił on pierwsze stałe połączenie między Budą i Pesztem. Na końcach mostu znajdują się rzeźby wielkich lwów. Całkowita długość mostu to 380 m a szerokość 14,5 m. Cała konstrukcja metalowa waży 5194 t.

Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej

Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej

Autor : kategoria: zabytek

Dwór Lipnicki, który określany jest także zamkiem bialskim ? pałac późnoklasycystyczny mieszczący się w centrum Bielska-Białej, w dzielnicy Biała Krakowska, przy ul. Żywieckiej. Postawiony pozostał w roku 1596 jako dwór starostów lipnickich. Obecny kształt w całości wywodzi się z I poł. XIX w., kiedy był własnością Albrechta Habsburga. Od 1885 r. należy do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, spełniając funkcję klasztoru oraz prowadzonego przez nie domu dla upośledzonych dzieci i kobiet. Pałac otacza zabytkowy park, tworzący wspólnie zespół pałacowo-parkowy.

Canon seria EOS

Canon seria EOS

Autor : kategoria: aparaty fotograficzne

Aparaty cyfrowe Canona z serii EOS możemy podzielić na trzy istotne klasy: aparaty podstawowe (EOS 1100D, EOS 600D, EOS 550D), aparaty umiarkowanej klasy (EOS 60D, EOS 7D, EOS 5D MarkII) a także aparaty profesjonalne (EOS 1D Mark IV, EOS 1Ds Mark III).

Baszta Rybacka w Budapeszcie

Baszta Rybacka w Budapeszcie

Autor : kategoria: zabytek

Baszta Rybacka (Halaszbastya) znajduje się wysoko na Wzgórzu Zamkowym po buddańskiej części Dunaju.Została zbudowana w 1905 roku w ramach trwających obchodów tysiąclecia istnienia państwa węgierskiego. Obejmuje część murów obronnych zamku a tarasy oferują najlepsze punkty widokowe na Dunaj i znajdujący się po drugiej stronie rzeki Peszt . Bastion jest jedną z większych atrakcji Budapesztu i jest bardzo często odwiedzany przez turystów.

MILO Spodnie LOYC

MILO Spodnie LOYC

Autor : kategoria: spodnie wspinaczkowe

Stylowe wspinaczkowe spodnie. LOYC to komfortowe, trwałe spodnie zrobione z myślą o wyjazdach na cały dzień w skały znanej rodzimej firmy Milo. Niebanalny krój znajdzie zastosowanie również w mieście. Dzięki technicznym detalom takim jak pętelki do przymocowania szczoteczki i woreczka na magnezję bądź regulowanym obwodom nogawek fantastycznie nadają się do wspinaczki.

Kościół Macieja w Budapeszcie

Kościół Macieja w Budapeszcie

Autor : kategoria: zabytek

Kościół Macieja , rewelacyjnym ornamentem neogotyckim , jest jedną z atrakcji Wzgórza Zamkowego. Większość detali kościoła wywodzi się z końca XIX wieku , ale część z nich wywodzi się z bardziej odległych czasów. Kościół nazwę swoją wziął od króla Macieja I, który poślubił w tym miejscu Beatrycze Neapolitańską w 1474 roku.

Gibasówka

Gibasówka

Autor : kategoria: szczyt

Gibasówka - szczyt posiada wysokość 842 m n.p.m. Wznosi się pomiędzy Wielkim Gibasowym Groniem i Kucówkami, w okolicy słynnej chatki Gibasówka prowadzonej przez sympatycznego Pana Staszka. Nazwa Gibasy (Groń Gibasów, Gibasówka) wywodzi się od nazwiska Gibas, które to do połowy XIX wieku nosili wszyscy gospodarze mieszkający na przysiółku. Z Gibasówki rozciąga się w kierunku południowo wschodnim bardzo ładnie wyglądająca panorama Beskidu Żywieckiego, a przy dobrej widoczności nawet i Tatr. Na przysiółku stoi zabytkowa, murowana z kamienia kapliczka z figurką Jezusa Chrystusa upadającego pod krzyżem, która została stworzona z dużym prawdopodobieństwem ok. 1818 r. i została wyremontowana w latach 2010-2013 dzięki staraniom użytkowników Internetowego Forum Beskidu Małego. Na stronie Gibasówki można przeczytać, że z kapliczką ma związek legenda o dwóch zwaśnionych gospodarzach, którzy na starość się pogodzili i wystawili ową kapliczkę.

Potrójna

Potrójna

Autor : kategoria: szczyt

Potrójną zaliczam do moich ulubionych szczytów pasma Beskidu Małego. W dużej mierze spowodowane jest to ładną podszczytową polaną, z jednym z najpiękniejszych widoków w paśmie Beskidu Małego! Powinnaś lub też powinieneś to zobaczyć na własne oczy!

Villa Miodula

Villa Miodula

Autor : kategoria: willa

Pensjonat górski Villa Miodula położony jest na stoku południowym Gubałówki, na wysokości 1 100 metrów nad poziomem morza. Z jego okien roztacza się niesamowity widok na panoramę Tatr. Obiekt oferuje apartamenty i pokoje zaopatrzone w telewizor z płaskim ekranem jak również bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Dunaj w Budapeszcie

Dunaj w Budapeszcie

Autor : kategoria: rzeka

Rzeka Dunaj rozdziela Budapeszt na dwie odrębne części: na Budę i Peszt. Złączone są ze sobą systemem siedmiu mostów drogowych (Małgorzaty, Łańcuchowy, Lagymányosi. Árpáda, Małgorzaty, Łańcuchowy, Elżbiety, Wolności i Petöfiego ) oraz dwóch kolejowych. Na rzece mieści się mnóstwo wysp, które przez dłuższy okres tworzyły się przez nieuregulowanie koryto. Najważniejsze z nich to wyspa Małgorzaty i wyspa Szentendre.

Groń Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II

Autor : kategoria: szczyt

Groń Jana Pawła II zwany także Jaworzyną (poprzednia nazwa szczytu) to szczyt bardzo blisko związanym z osobą naszego papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła w latach swego dzieciństwa i młodości bardzo część wchodził na szczyt ; również jako biskup. Latem pokonywał szlak piechotą, porą zimową jeździli tutaj na nartach. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970, po mszy, odprawionej z okazji 25. lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Stąd też mocno religijny charakter tego szczytu. Ocenę pozostawiam już Tobie.

Wielki Gibasów Groń

Wielki Gibasów Groń

Autor : kategoria: szczyt

Wielki Gibasów Groń - szczyt znajduje się na wysokości 898 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Gibas, które to do połowy XIX wieku nosili wszyscy gospodarze zamieszkujący przysiółek. Wielki Gibasów Groń mieści się, patrząc od strony Ślemienia, między Pietrasową i Młodą Horą (a dalej Łamaną Skałą).

Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie

Autor : kategoria: zamek

Zamek Królewski w Budapeszcie (węg. Budavári Palota, Vár) jest to zespół budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie.

Łamana Skała

Łamana Skała

Autor : kategoria: szczyt

Łamana Skała - drugi co do wysokości szczyt Beskidu Małego, najwyżej położony w Beskidzie Andrychowskim. Inne nazwy kulminacji to Łomna Skała bądź Madohora.

Przełęcz Brona

Przełęcz Brona

Autor : kategoria: przelecz

Przełęcz Brona (słow. Brána) jest to przełęcz w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Wznosi się na wysokość 1408 m n.p.m. Znajduje się pomiędzy Małą Babią Górą a Kościółkami (od kierunku Babiej Góry). Można założyć, że przełęcz dzieli pasmo Babiej Góry na dwie połowy: wschodnią część ze szczytem Babiej Góry oraz zachodnią część z Małą Babią Górą (Cyl). Podążając szlakiem od schroniska w Markowych Szczawinach jest to pierwsze miejsce na grani pasma Babiej Góry, z jakiego jesteśmy w stanie podziwiać tak ładną i szeroką panoramę. A samo podejście od Markowych Szczawin zaliczyłbym do grupy wyciskaczy potu.

Kościółki

Kościółki

Autor : kategoria: grzbiet

Osobiście Kościółki kojarzą mi się z niesamowitymi widokami na Diablak i Małą Babią Górę nazywaną Cylem. Patrząc na Diablak uświadamiamy sobie właśnie tutaj jak wiele potu będzie Nas kosztować wspinaczka na Babią Górę. Cały grzbiet jest nader mocno eksponowany na północnych stokach. Podążając szlakiem nie zawsze jesteśmy w stanie sobie z tego zdawać sprawę.

Leskowiec

Leskowiec

Autor : kategoria: szczyt

eskowiec posiada jedno oblicze, lecz zależy kto na nie patrzy inaczej jest odbierane. Dla jednych jest to rejon, które po prostu trzeba odwiedzić, inni omijają długim łukiem, inni kochają ten szczyt do szaleństwa! Co ukrywa w sobie szczyt znanego wszystkim Leskowca i dlaczego budzi tyle wrażeń?

Pośredni Grzbiet

Pośredni Grzbiet

Autor : kategoria: grzbiet

Pośredni Grzbiet stanowi zachodnią część grzbietu Diablaka w Beskidzie Żywieckim. Łatwo go zlokalizować w terenie, ponieważ ciągnie się od stromego rumowiska Babiej Góry na stronie zachodniej przechodzi w charakterystyczne wypłaszczenie, a z drugiej strony kończy go Lodowa Przełęcz (1606 m n.p.m.). Pośrednim Grzbietem biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Na zachodnim zakończeniu grzbietu mieści się Pośredni Garb. Stoki północne Pośredniego Grzbietu stanowią strome urwisko opadające do Kamiennej Dolinki. Od południowej strony przeważają łagodne stoki.

Beurer otwiera drogę do poprawy sprawności fizycznej dla sportowców amatorów z nowymi pulsometrami PM250 i PM200+

Beurer otwiera drogę do poprawy sprawności fizycznej dla sportowców amatorów z nowymi pulsometrami PM250 i PM200+

Autor : kategoria: pulsometr

Mam uprawiać sport czy zostać w mieszkaniu na kanapie? Z dwoma innowacyjnymi produktami Beurer: PM200 + i PM250 odpowiedź jest jasna: sport to krok naprzód - nie ma więcej wymówek!

Lodowa Przełęcz

Lodowa Przełęcz

Autor : kategoria: przelecz

Lodowa Przełęcz nazywana również Zimną Przełęczą jest to przełęcz w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na wysokości 1606 m. Jest niewielkim obniżeniem terenu między zakończeniem Pośredniego Grzbietu (tzw. Pośrednim Garbem) od kierunku wschodniego a Kościółkami na zachodzie. Na przełęczy dominuje teren kamienisty, a północno-wschodnie stoki opadają urwiskiem do Kamiennej Dolinki.